Data Techno Park partnerem I Kongresu Zdrowia Pracodawców RP
W żadnej innej dziecinie nauki i życia innowacje nie są tak pożądane, jak w medycynie. Lekarze i dostawcy nowoczesnych rozwiązań wciąż poszukują nowych leków i technologii, by ratować życie pacjentów i poprawiać jego jakość. Europejskie innowacyjne przedsiębiorstwa z branży medycznej przeznaczają na badania i rozwój 15 proc. swoich przychodów netto.
Czy polskie rozwiązania w medycynie mogą być innowacyjne? Jak najbardziej – innowacje potrzebują jednak odpowiedniego otoczenia prawnego i instytucjonalnego: na ten temat dyskutowali uczestnicy panelu „Innowacje w medycynie” na I Kongresie Zdrowia Pracodawców RP, który odbył się w dniach 29-30 września 2016 r. w Warszawie.
– Specyfika innowacji w medycynie polega na tym, że aby mówić o przełomie w leczeniu potrzebny jest ogromny wysiłek ludzi i wydatki na technologie. Żeby w Polsce mógł powstać np. innowacyjny lek potrzebne jest 12-15 lat pracy i wielkie nakłady na rozwój kompetencji pracowników. Jesteśmy w stanie zapewnić rozwój innowacji dzięki wiedzy. Chcemy inwestować w badania podstawowe, ale to nie jest kwestia kilku lat – mówiła Wiceprezydent Pracodawców RP Dorota Hryniewiecka-Firlej, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych „Infarma”.
Krzysztof Groyecki (Wiceprezes Zarządu Asseco Data Systems S.A.) podkreślił, że choć branża informatyczna nie jest tak innowacyjna jak zwykło się uważać, to zastosowanie informatyki w medycynie jest szansą dla innowacji.
– Innowacja sterowana odgórnie już na dzień dobry ma mniejsze szanse powodzenia niż innowacja zainicjowana oddolnie, z potrzeby rynku – oceniał z kolei Jakub Szulc z EY. – Kryterium najniższej ceny ma katastrofalne skutki także dla innowacyjności – innowacje kosztują – dodał.
W panelu udział wzięli również: Mariusz Chochołek (Prezes Zarządu Integrated Solutions), Wojciech Górnik (Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia), Krzysztof Chlebus (Prezes Zarządu Centrum Innowacji Medycznych) i Paweł Korzec (VMware Polska).
Żródło: http://kongreszdrowia.pl/