IV Międzynarodowe Forum Promocji i Profilaktyki Zdrowotnej Know Health

IV Międzynarodowe Forum Promocji i Profilaktyki Zdrowotnej Know Health

Zdrowie w wymiarze pokoleniowym – to tematyka IV Międzynarodowego Forum Promocji i Profilaktyki Zdrowotnej Know Health, które odbyło się w dniach 22-24 października 2014 r. we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Organizatorami IV Forum byli Data Techno Park Sp. z o.o. oraz Wrocławski Instytut Zdrowia Publicznego.

„Polacy mają coraz większą świadomość jeśli chodzi o profilaktykę i coraz chętniej zgłaszają się na badania przesiewowe” – podkreśla prof. Andrzej Fal, Dyrektor Programowy Forum Know Health. Dodaje jednak, że daleko nam jeszcze do ideału, bo jednym z największych zabójców w naszym kraju, obok alkoholu i papierosów, wciąż jest otyłość i wynikające z niej schorzenia. – „Dlatego tak ważne jest zaszczepienie zdrowych nawyków u dzieci i młodzieży. Statystyki dotyczące tej grupy są obecnie bardzo niepokojące” – alarmuje prof. Andrzej Fal. – „Dzieci mają za mało ruchu i odżywiają się niezdrowo. Zaledwie co szósty uczeń zjada w szkole ciepły posiłek, zamiast tego uczniowie sięgają po tzw. śmieciowe jedzenie ze sklepików szkolnych, a to ma swoje konsekwencje w dorosłym życiu.”

Eksperci zwracają uwagę na problem niedofinansowania medycyny zapobiegawczej – „Kiedy mówi się o zdrowiu, myśli się o medycynie  klinicznej – i słusznie. Trzeba jednak pamiętać, że medycyna ma dwa płuca: naprawcze czyli medycynę kliniczną i zapobiegawcze czyli zdrowie publiczne polegające przede wszystkim na zapobieganiu  chorobom i promocji sprzyjających zdrowiu stylów życia. Wiele badań epidemiologicznych  i  tzw. metaanaliz wykazuje, że w skali zdrowia populacji zdrowie publiczne jest znacznie ważniejsze niż medycyna naprawcza” -podkreśla Prof. Mirosław Wysocki Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH i Konsultant Krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego. Profesor dostrzega jednak wyraźny wzrost świadomości zdrowotnej Polaków – „Na przestrzeni ostatnich 15 lat przestało palić 7 milionów naszych rodaków, to rewelacja. Nie bez znaczenia jest tu rola mediów, które promują modę na niepalenie i chętnie włączają się w akcje społeczne dotykające tego problemu. Ważne jest jednak, żeby dotrzeć z tym do najmłodszych, którzy we wczesnym wieku wchodzą w ten nawyk i często nie rozstają się z nim do końca życia.” – dodaje prof. Mirosław Wysocki

Podczas Forum zaprezentowany został program promujący zdrowie „Rodzina w Formie” realizowany pod auspicjami Ministerstwa Zdrowia. Jego celem jest przekonanie całych rodzin – od przedszkolaków po emerytów, że tak proste nawyki jak: zjedzenie śniadania, zastąpienie samochodu rowerem, czy codzienne spacery, to inwestycja w zdrowie. Członkowie rodziny – dzieci, rodzice oraz dziadkowie, mają wspierać się nawzajem i zachęcać do zmiany stylu życia. Dodatkową motywacją ma być możliwość zbierania przez uczestników punków za wykonywanie „zdrowych aktywności” – temu służyć ma aplikacja mobilna i platforma www.rodzinawformie.pl.

Gośćmi IV Forum Know Health byli m.in.: Sławomir Neumann – Wiceminister Zdrowia, Prof. dr hab. Mirosław J. Wysocki – Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Państwowego Zakładu Higieny, George Lakis – Dyrektor ds. e-Zdrowia w Polish Trade Center, Andrea Pavlickova – Manager Rozwoju Usług  na Europę przy szkockim Centrum Tele-zdrowia i Tele-opieki NHS24, Pia Horvat – epidemiolog, pracownik naukowy na wydziale Epidemiologii i Zdrowia Publicznego w University College London.

Tradycyjnie podczas uroczystej gali ogłoszono także wyniki Plebiscytu Know Health. Laureatem głównej nagrody za najlepszy samorządowy program promujący zdrowie zostało Starostwo Powiatowe w Cieszynie za program „Zdrowie po cieszyńsku”. Jego zasadniczym elementem był konkurs literacki dla uczniów na bajkę lub baśń z czytelnym morałem zdrowotnym, w których treść należało wpisać motywy regionalne i ludowe. Zbiór tekstów przekazanych na konkurs jest czytany małym pacjentom szpitala na terenie powiatu cieszyńskiego w ramach akcji ”Bajki, które leczą”. Główna nagroda w kategorii „Najlepsze działania CSR przedsiębiorstw w dziedzinie promocji i profilaktyki zdrowia” trafiła do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu za program „Sprawna działalność polskich przedsiębiorstw w promocji honorowego krwiodawstwa we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu”. 

 

KH4_collage1

konferencja dz.1.5

konferencja dz.1.6

konferencja dz.1.7

konferencja dz.1.8

konferencja dz.1.9

konferencja dz.2.5

DSC_1877

DSC_2143

 

konferencja dz.2  Konferencja dz1.3